Nadácia Volkswagen Slovakia Projekt ,,Technika hrou od základných škôl“

https://zszobor.edupage.org/photos/skin/clipart/ifx543a18c3d5910ff1_photo.jpgNadácia Volkswagen Slovakia

Projekt ,,Technika hrou od základných škôl“

Naša škola sa v školskom roku 2019/2020 zapojila do Projektu ,,Technika hrou od základných škôl.“ Je to projekt podporovaný Nadáciou Volkswagen Slovakia. Ide o podporu technického vzdelávania na prvom stupni základných škôl a rozvoj technického myslenia žiakov na prvom stupni. Približuje systémový prístup k edukácii prostredníctvom úloh v témach magnetizmus, elektrina, jednoduché stroje, konštrukcie, technické výzvy.

Projekt bol zameraný na podporu technického vzdelávania na prvom stupni základných škôl. Základným zámerom je rozvoj špecifického spôsobu premýšľania, ktorý je typický pre techniku. Praktickou činnosťou sa zároveň podporuje rozvoj manuálnych zručností, typických pre vzdelávaciu oblasť Človek a svet práce.

Cieľom projektu ,,Technika hrou od základných škôl“ je vytvorenie metodického rámca ako aj jedinečného súboru technických pomôcok zameraných na techniku, resp. prírodné javy. Cieľovou skupinou boli žiaci 3. ročníka.

Princípom vzdelávacej koncepcie projektu je rozvoj technického premýšľania, ktoré tvorí základ pre praktickú realizáciu technicky zameraných činností s funkčným využitím predchádzajúcich skúseností a vedomostí, pričom aktivity následne vyúsťujú k funkčnému rozvoju manuálnych zručností a rozvíjajú samotné technické premýšľanie. Podstatou projektu je podporiť v žiakoch vzťah k technickým stránkam života, vedieť vytvoriť napr. jednoduchý elektrický obvod, pracovať s papierom, magnetickými vlastnosťami, konštruovať stavebné predmety, pracovať s pomôckami, ktoré sú inšpiratívne pre všetkých žiakov.

Viacerých školení k danému projektu sa v mesiaci október zúčastnila pani učiteľka Mgr. Mária Raškovská, oboznámila sa s technickými témami, poznatkami a pomôckami, ktoré neskôr uplatňovala a používala v praxi. Konkrétne vo vyučovaní prírodovedy a pracovného vyučovania v 3. ročníku. Aktivity boli zamerané na skúmanie, meranie, zisťovanie, prácu žiakov v skupine, vzájomná pomoc, rovesnícke učenie a prezentácia svojich výsledkov.

Naša škola po zapojení sa do projektu, dostala sadu pomôcok ako magnety rôznej veľkosti, detektor kovov, váhy, silomery, vodiče, ozubené kolieska. Okrem toho, prispela Nadácia Volkswagen Slovakia sumou 100 € na zakúpenie akýchkoľvek pomôcok tejto oblasti. Zakúpené boli štyri kreatívne magické panely, každý s detskou vŕtačkou a skrutkovačom. Projekt sa končí vypracovaním záverečnej správy, fotodokumentáciou, odoslaním vyhodnotenia.

Ukončenie projektu bolo plánované na jún 2020, vzhľadom na nečakanú mimoriadnu situáciu z dôvodu pandémie, bol ukončený v marci 2020.

Mgr. Mária Raškovská