V utorok 25. júna 2024 sa z obecného futbalového ihriska ozýval pokrik „Do toho!“. Aj tento rok športová olympiáda preverovala zdatnosť a vytrvalosť žiakov v rôznych športových disciplínach. Po rozdelení súťažiacich do piatich skupín podľa farieb olympijských kruhov nasledoval sľub športovcov, sľub rozhodcov a následne sa súťažilo na jednotlivých stanovištiach. Vyhralo čierne družstvo, ale radosť všetkých súťažiacich zo súťaženia bola väčšia ako samotné víťazstvo. Na záver každého čakalo chladné nanukové osvieženie.
Novinky
Športová olympiáda
Exkurzia prvákov u uja včelára
V posledný školský týždeň po napísaní výstupných previerok a uzavretí známok žiaci prvého ročníka vrámci exkurzie navštívili miestneho včelára. Pán Babenský žiakom s ochotou porozprával o živote včiel v úli, sťahovanie peľu a predstavil im produkty z medu. Obzreli si priestory výroby sťahovania peľu a samotné napĺňanie medu do fliaš.V závere sladkou ochutnávkou zistili ako chutí med.
Dopravná výchova- Na bicykli bezpečne
Dňa 19.6.2024 sme zorganizovali súťaž „ Na bicykli bezpečne“. Súťaž prebiehala na školskom dvore, kde si žiaci našej školy vyskúšali svoje schopnosti v jazde na bicykli a kolobežke a popri tom si mohli v praxi overiť dopravné značky a predpisy. Veríme, že svoje nadobudnuté vedomosti z dopravnej výchovy získane počas celého školského roku využijú aj počas letných prázdnin. Nezabudnite jazdiť bezpečne a opatrne.
Školský výlet- Svidník
Dňa 13.6.2024 sa víťazi Hviezdy mesiaca zúčastnili výletu za odmenu, na ktorý sa všetci veľmi tešili. Počasie nám veľmi neprialo, ale chuť po poznávaní niečoho nového nám to nepokazilo. Prvou zastávkou bola návšteva Vojenského historického múzea vo Svidníku, kde mali možnosť vidieť celú bojovú históriu - uniformy, zbrane, muníciu. V rámci prehliadky múzea si pozreli aj film z bojov. Po prehliadke sme sa presunuli k Pamätníku sovietskej armády. Navštívili sme aj pešiu zónu v centre mesta, fontánu a nechýbali ani nákupy v obchodnom centre. Ďalšou zastávkou bola návšteva Vyhliadkovej veže na Dukle. Poznatky z prezentácie v múzeu využili žiaci počas prehliadky, ktoré pani sprievodkyňa obohacovala ďalšími informáciami. Poslednou zastávkou bola prechádzka po Duklianskom bojisku, kde sa nachádza Pamätník Československej armády, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou pripomínajúci spoločnú operáciu sovietskych a československých vojsk o Dukliansky priesmyk. Príjemne unavení a plní nezabudnuteľných zážitkov sme sa šťastlivo vrátili domov.
Exkurzia Hanušovce n/T
Dňa 11.6.2024 žiaci III. ročníka mali možnosť navštíviť Múzeum a Archeopark Živá archeológia v Hanušovciach n.T. Rôzne artefakty našich žiakov veľmi zaujali a najviac život ľudí z dávnej minulosti, ktoré spestrila pútavým rozprávaním sprievodkyňa. Žiaci mali možnosť vyskúšať si rôzne remeslá, obliecť si brnenie, šermovať historickými mečmi, vyskúšať si streľbu z luku a iné zaujímavosti. S vďačnosťou sme plní zážitkov odchádzali a exkurziu sme zakončili ako inak, chutnou zmrzlinou.
Exkurzia- Vihorlatské múzeum Humenné
Naši štvrtáci sa v dnešný deň preniesli o niekoľko storočí do minulosti a nahliadli do spôsobu života Márie Terézie, Drugetovcov či Andrássyovcov. Spoznali ich luxusný život v kaštieli, obdivovali nádherne zdobené izby, ako aj ich históriou opradené tajomstvá. Okrem umelecko-historickej časti si pozreli aj prírodovednú expozitúru a spoznali faunu a flóru okolitej prírody. Nechýbala tradičná návšteva cukrárne či nakupovanier v obchodoch. Dnešný deň si štvrtáci užili naplno.
Hviezda mesiaca MÁJ
V mesiaci máj mali žiaci možnosť poslednýkrát získať Hviezdu mesiaca pred plánovanou celoročnou odmenou – školským výletom. Dochádzka však bola veľmi zlá, každá trieda mala veľké množstvo vymeškaných hodín a dokonca aj neospravedlnených. Napriek tomu sa našli žiaci, ktorí mali 0 vymeškaných hodín v tomto mesiaci. K tomu získali aj vysoký počet hliňáčikov za SI SUPER a plný počet bodov za slušné správanie.
NAJ TRIEDOU mesiaca v dochádzke sa stala trieda p. uč. Baníka - trieda III.A. Víťazom blahoželáme!
DIDAKTICKÉ HRY V PRÍRODE
DIDAKTICKÉ HRY V PRÍRODE
Každoročne koniec školského roka je spojený s realizáciou Didaktických hier v prírode, ktoré pozostávajú z dvoch časti – teoretickej a praktickej. Dňa 06.06.2024 sa žiaci všetkých tried svedomito pripravovali a získavali vedomosti z daných oblastí, ktoré využili počas praktickej časti. Tá sa uskutočnila dňa 07.06.2024 a zvolenou trasou bola cesta k Poľovníckej chate nachádzajúcej sa v pohorí Slanských vrchov.
Počasie nám síce neprialo, keďže celé doobeda pršalo, ale my sme sa nevzdali a cestu do vytýčeného cieľa sme napokon zvládli. Počas cesty žiaci plnili úlohy Športovej prípravy, ktorá bola zameraná na prekonávanie prekážok – preskakovanie dažďových mlák, šmykľavých kameňov a kúskov dreva. Za túto disciplínu všetky triedy získali plný počet bodov.
Ostatné disciplíny – Dopravnú výchovu, Zdravotnú prípravu, Orientáciu v teréne a Prírodovednú súťaž žiaci plnili na mieste nášho cieľa. Aj keď v netradičných podmienkach ako po minulé roky, predsa museli splniť všetky pripravené úlohy. Každá trieda si zvolila svojho kapitána, ktorý bol hovorcom, no pomáhali mu všetci žiaci triedy. Súťaženie sme ukončili vyhodnotením výsledkov všetkých tried našej školy. A dopadlo to nasledovne:
1.miesto – 72 bodov – 2.A
2.miesto – 69 bodov – 4.B
3.miesto – 66 bodov – 1.B, 3.A
4.miesto – 63 bodov – 1.A
5.miesto – 61 bodov – 4.A
Po vyhodnotení sme urobili pod prístreškom Poľovníckej chaty za sebou poriadok a pobrali sa naspäť do školy. Cesta späť bola obtiažnejšia nakoľko bola veľmi šmykľavá a museli sme dávať veľký pozor. Zlé počasie našim žiakom vôbec nebránilo k tomu, aby si cestu spríjemnili spevom. Príjemne unavení, troška mokrí sme sa vrátili domov.
Chémia v bežnom živote
Už len povedať či počuť slovo Chémia znie nedôverčivo a ťažko. Ale práve naopak, môže to byť veľká zábava. Pomocou dvoch jednoduchých pokusov, sa deti v ŠKD zoznamovali, čo vlastne tento pojem a predmet znamená. Spájali sme tri látky a to vodu, temperovú farbu a sadru. Deti pozorovali ako sadra reaguje. V prvom momente je studená, neskôr v procese tvrdnutia teplá a opäť studená. Hádanka pre vás: „Viete čo sme vyrábali?“ Áno, bola to krieda, ktorú plánujeme využiť na kreslenie v našom klube.
Na druhý experiment sme použili už zložitejšie a menej dostupné látky, ktorých spojením sme vytvorili, deťmi dlho očakávaný sliz.
Predstavovanie nových, deťmi nepoznaných vecí nás baví. Cieľom ŠKD je nielen rozvíjať to čo už vedia, ale predstavovať aj nové veci, ktoré rozširujú obzory a záujmy našich detí.
Umelci v ŠKD
V rámci práce esteticko-výchovnej oblasti sme sa s deťmi v mesiaci Máj zamerali na rozvoj našej hudobnej a výtvarnej zručnosti.
Rytmické cvičenia nám pomohli počúvať a zachytiť rytmus piesne svojimi rukami. K tlieskaniu sme pridávali, vyťukávanie, k celým notám pomaly pribúdali, polové, štvrťky, osminky ale aj pomlčky. Našim cieľom polo spoločne, ako skupina zvládnuť známu pieseň od Anna Kendrick s názvom Cups. Deti to veľmi zaujalo a odvtedy súčasťou stretnutí je precvičovanie a zdokonaľovanie tejto činnosti.
Vo výtvarnej oblasti sme spoznávali azda najvýznamnejšiu osobnosť a to Pabla Picassa. Maliara, ktorý svoje postoje a pocity premieňal do obrazov. Považuje sa za zakladateľa Kubizmu. Vytváral diela, ktoré sa v jeho dobe nestretli s veľkým pochopením, no dnes jeho dielo je celosvetovo uznávané a veľmi draho cenené. My sme sa zahrali na malých „Picassov“. Vytvárali sme diela s využitím geometrických tvarov, ktoré zároveň zobrazujú pohľad z viacerých uhlov. Pre deti v ŠKD to bola výzva, no zároveň zaujímavá činnosť. Ako sa nám darilo posúďte sami v našej fotogalérii.
Svetový deň bez tabaku
Od roku 1987 vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia každý rok 31. máj za Svetový deň bez tabaku. Hlavnou myšlienkou tohtoročnej kampane je upriamiť pozornosť na najviac ohrozenú skupinu populácie, na deti a mládež, a preto je heslom roka 2024 „Ochrana detí pred vplyvom tabakového priemyslu“. Málokedy si človek uvedomuje, akú hodnotu má jeho telo a ako sa oň treba starať. Požívanie tabakových výrobkov patrí medzi epidémie, ktorým sa dá predchádzať. V tento deň sme hľadali odpovede na otázky týkajúce sa fajčenia a súčasne vysvetlili riziká užívania návykových látok, ktoré ohrozujú zdravie človeka.
Poznávame liečivé bylinky
Bylinky a rastlinky, ktoré liečia, sú všade okolo nás. Oddávna ľudia poznali ich silu a liečivé účinky. Treba ich len poznať a vedieť správne použiť. Preto sme počas mesiaca máj častejšie ako zvyčajne navštevovali našu bylinkovú záhradku. Urobili sme v nej jarné upratovanie a pozorovali sme, ako sa nám po zime prebúdza a kvitne. Vynovili sme v nej aj menovky, ktoré sme si vlastnoručne vyrobili a vymaľovali. Bylinky sme poznávali nielen podľa obrázkov, ale aj podľa vône a chuti. Vyskúšali sme si aj vlastnoručnú prípravu bazovej a mätovo-medovkovej limonády. Ako sa nám darilo, uvidíte v našej fotogalérii.