ERASMUS+
ERASMUS+ 2020 - 2022
V roku 2020 nám bol schváleny projekt KA1 pre pedagogických zamestnancov školy.
Nakoľko je aktuálna covid situácia komplikovaná tak sme si realizáciu projektu nastavili v termine od 1.12.2020 - 31.5.2022.
Do tohto termínu, by sme chceli zrealizovať tri plánované zahraničné mobility.I. MOBILITA - Olomouc, Česká republika
II. MOBILITA - Santa Cruz - Tenerife, Španielsko
III. MOBILITA - Malaga, Španielsko
I. MOBILITA - v Českej republike v meste Olomouc v termíne od 23.08.2021 – 27.08.2021, pozostávala zo 4 kurzov:
1. Kurz: Jak dělat divadlo s dětmi
Program bol zorganizovaný na vysokej úrovni. Čas určený na naplánované činnosti bol naplno využitý.
Po počiatočnom zistení, aké skúsenosti máme s hraním divadla s deťmi, v našom prípade skôr s uplatňovaním zážitkového vyučovania s deťmi na vyučovacích hodinách, sme sa otvorili novým informáciám a poznatkom z praktického predvádzania dramatizovaného predloženého textu. Spoznali sme prostredníctvom vlastnej skúsenosti silu využitia inscenačných prostriedkov – hudby, pohybu, predstaviteľa.
Veľkým prínosom pre nás bolo po každej aktivite reflektovať a diskutovať o svojich pocitoch a následne, ako by sme mohli využiť prežité v pedagogickej praxi. Získané skúsenosti využijeme pri upevňovaní kamarátskych vzťahov detí v triede aj mimo nej, pri riešení potýčok medzi deťmi a podobne.
Erazmus + - celý program kurzu bol popretkávaný množstvom textov vhodných na dramatizáciu, inscenačných námetov, didaktických hier a iných hier s prosociálnym zameraním, využiteľným pre bežnú prax práce so žiakmi mladšieho školského veku.Účastníci Mgr. Miroslav Baník a Mgr. Emília Žecová
2. Kurz: Principy systému prevence rizikového chování na 1. – 2. stupni ZŠ a SŠ
Kurz bol venovaný práci s triedou, čo je jeden zo základných princípov primárnej prevencie, ktorý môže pedagóg ovplyvňovať.
Témy a aktivity, ktorým sa týždňový kurz viac venoval boli spomenuté formou prezentácie teoretickou stránkou, praktické úlohy boli realizované spoločným nácvikom jednotlivých hier v skupinách. Tieto hry pomáhajú deťom rozvíjať empatiu, súdržnosť, kreativitu, pozornosť, ohľaduplnosť, ale aj rýchlosť a obratnosť. Aby v triede vznikla súdržnosť, je veľmi dôležitá prevencia zlého správania, ktorou sú rôzne zážitkové formy vyučovania.
Obsahom vzdelávacieho podujatia boli aktivity zamerané na vytvorenie systému prevencie rizikového správania - prevencia šikanovania a závislosti, prevencia porúch správania a komunikácie, vytvorenie súdržného tímu formou dramatických hier a improvizácii, modelových situácii v interakcii s lektorkou a účastníkmi vzdelávania kurzu.
V praxi využijeme teóriu rôznych typov, ktoré sa navzájom dopĺňajú pri riešení úloh. Cholerik začína riešiť, organizuje, sangvinik situáciu odľahčí, melancholik ju rieši do hĺbky a keď všetkým dôjde energia a nápady, flegmatik riešenie úlohy dotiahne do konca. Na základe pozície, obľúbenosti a vplyvu dieťaťa v triede máme Alfu, ktorá je neformálnym vodcom triedy. Beta je väčšinou dobrý žiak, introvert, ktorý má malý vplyv na skupinu. Gama je skôr pasívny, prispôsobivý typ a Omega zakríknutý, utiahnutý. Má veľký zmysel ju zachraňovať. Pri rôznych aktivitách je veľmi dobre zapájať nenásilnou formou Omegu, dať šancu prejaviť sa všetkým deťom. Viedli sme diskusie o tom, ako na základe týchto poznatkov vytvárať v triede pozitívnu klímu.
Pri teórii nenásilnej komunikácie, nie je dobré vravieť deťom, čo nechceme, aby robili, ale formou prosby ich naviesť k tomu, čo by sme potrebovali, aby spravili. Deti majú negatívny postoj k zákazom a príkazom. Dôležitá je formulka „ Mohli by sme sa takto dohodnúť? “Zaujal nás príbeh s názvom Méďové alebo Kryštofe neblbni. Naučili sme sa mnoho nových hier, ako napríklad Upíri, Klamár, Skrytá loptička, Ľudia, domy, búrka, Pravda a lož, Mená, Sochy a mnoho iných, ktoré môžeme využívať vo výchovno- vzdelávacom procese na našej škole.
Tento pobyt bol pre nás veľkým prínosom, nakopol nás do realizácie získaných inšpirujúcich nápadov využiteľných na našej škole. Strávili sme príjemné chvíle v kruhu našich kolegov, spoznali prácu ľudí z Dramacentra a v neposlednom rade sme navštívili historické jadro mesta, širšie okolie Olomouca a ochutnali typické české pochúťky.Účastníci: Mgr. Silvia Harviľáková a Edita Hudáková
3. kurz: Učenie zážitkom na 1. stupni ZŠ alebo Nebojte sa projektu I.
Náš kurz bol zameraný na zážitkovú pedagogiku ako metodiku učenia zážitkom a na princípy jej využitia v pedagogickej praxi. Obsahoval aktivity a hry pre 1. stupeň zamerané na rozvoj empatie a spolupráce, ktoré boli určené pre prácu s triedou. Súčasťou zážitkovej pedagogiky boli outdoorové aktivity, sociálno-osobnostné hry, dramatická výchova. Práve dramatická výchova pomohla účastníkom školenia stať sa nielen pozorovateľom príbehu /projektu/programu/, ale na malú chvíľu byť aj jeho priamou súčasťou.
Kurz ponúkol zúčastneným niekoľko zážitkových programov, z ktorých si každý pedagóg mohol vybrať akýkoľvek príbeh a prispôsobiť ho podľa aktuálnych potrieb triedy. Tento kurz bol založený práve na príbehu, ktorý je vždy spojením všetkých aktivít a nositeľom hlbšej myšlienky, ktorá má viesť hercov k určitému cieľu založenému na ich vlastných skúsenostiach. Účastníci v jednotlivých príbehoch mali možnosť prevziať rolu hlavného hrdinu, vcítiť sa do jeho pocitov, riešiť dôležité životné situácie, prevziať zodpovednosť za rozhodovanie, ovládať svoje emócie.
Aktivity a hry v jednotlivých príbehoch (Medvedi, Jonathan a R.S.B) boli zamerané na rozvoj fantázie, kreativity /hudobnej, výtvarnej/, hranie rolí, skupinovú spoluprácu, uvedomovanie si životných hodnôt, rozvoj improvizačných schopností, rozvoj predstavivosti, zmyslového vnímania a zmyslu pre fair play, rozvoj rečových zručností a schopnosť komunikovať slovom. Súčasťou jednotlivých programov boli aj hudobné a umelecké prostriedky. Nechýbalo ani množstvo rekvizít a kostýmov.
Metodické vstupy do príbehu ponúkli účastníkom ďalšie varianty a spôsoby práce so svojím tímom. Na konci každého zážitkového programu, aktivity, hry bol priestor na záverečnú reflexiu a sebareflexiu, diskusiu a vzájomnú výmenu s prehľadom o postupoch jednotlivých účastníkov. Kurz nám pomohol uvedomiť si, že učenie zážitkom formuje osobnosť a prenos vedomostí iba teoreticky niekedy nestačí.Účastníci: Mgr Jana Paucová a Mgr. Anna Rohaľová
4. kurz: Výtvarná a dramatická exprese jako nástroj inkluzívniho umeleckého vzdelávaní
Celý kurz bol vedený interaktívnou formou. Mali sme možnosť vidieť a najmä byť v dianí, aktívne sa zapojiť do rôznych aktivít, hier. Cez tieto hry sme riešili rôzne situácie vznikajúce v triednom kolektíve. Každá aktivita bola obohatená o rôzne varianty obmien, ktoré postupne nadväzovali na seba – tvorili jeden celok. Zrealizované aktivity boli cielené, mali svoj účel a zámer, podporovali a rozvíjali danú tému. Základom celého kurzu bola nenásilná komunikácia a inklúzia.
Doniesli sme si komplexnú metodiku venovanú inklúzii s názvom Príbeh pána Tydýta. Tento príbeh v sebe zahŕňa inklúziu detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, rasovú odlišnosť, či iné odlišnosti týkajúce sa výzoru detí. Príbeh o Tydýtovi môžeme využiť vo svojej praxi so žiakmi najmä na nácvik vnímania, vzájomného rešpektovania a vzájomnú spoluprácu. Hračku Tydýta využijeme ako triedneho maskota, kamaráta a pomocníka pri riešení rôznych situácii v triednom kolektíve. Videli sme ako rôzne sa dajú využiť zásady pri práci s bábkou (hračkou), ktorá môže nenásilným spôsobom pomôcť pri riešení problémového správania, nácviku žiadúceho správania, alebo len byť rozprávačom príbehov, ktoré tak oživí a prinesie žiakom iný zážitok z danej aktivity. Zaujali nás aj aktivity, ktoré sme mali každý deň vždy na začiatku. Boli to zoznamovacie aktivity alebo hry na uvoľnenie, rozohriatie a predovšetkým na posilnenie triedneho kolektívu. Dajú sa využiť na začiatku vyučovania, ale aj počas rôznych projektových dní, v ŠKD, záujmových útvaroch a celkovo počas vyučovania.Celkový dojem z kurzu bol veľmi dobrý. Témy boli odprezentované na veľmi dobrej úrovni, prínosné, využiteľné v praxi a obohacujúce. Popri kurze sme mali možnosť spoznať samotné mesto Olomouc ako aj jeho kultúrne pamiatky a historické budovy. Priniesli sme si množstvo zážitkov.
Účastníci: Mgr. Jana Eštoková a Mgr. Miriam Krupová
Olomouc: https://www.casopisovna.sk/clanok/69/skusenosti-z-erasmu
Olomouc: https://www.youtube.com/watch?v=pDU0wJcITfw
II. MOBILITA - Santa Cruz - Tenerife, Španielsko
Riadenie rozmanitej triedy: Ako čeliť nadchádzajúcim výzvam
Kurz, ktorý naši učitelia absolvovali, bol určený pre učiteľov pracujúcich v triedach s rôznym zložením žiakov - žiakov pochádzajúcich zo znevýhodneného prostredia, žiakov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami, ale aj žiakov s problémových správaním, či z radov migrantov a prisťahovalcov. Rozmanitosť, s ktorou sa v súčasnej dobe v spoločnosti stretávame, spochybňuje tradičné vyučovacie stratégie a metódy a vyžaduje inovatívne spôsoby úspešného zvládnutia spoločného kontextu pre všetkých žiakov.
Kurz „Riadenie rozmanitej triedy: Ako čeliť nadchádzajúcim výzvam“ bol prispôsobený potrebám účastníkov, ktorí sa chceli dozvedieť viac o efektívnom riadení svojich heterogénnych tried pomocou najnovších inkluzívnych vyučovacích metód a nástrojov riadenia triedy.
Účastníci sa dozvedeli viac o riadení triedy prostredníctvom zážitkového učenia a prípadových štúdií z neurodidaktiky, ktoré podporujú reflexiu, diskusiu a zdieľanie osvedčených postupov týkajúcich sa súčasných náročných problémov v triede a spoločnosti. Prostredníctvom pútavých aktivít účastníci vyskúšali inovatívne spôsoby na zvýšenie motivácie učenia a rozvoja spolupráce medzi žiakmi, diskutovali o potrebe efektívnych pravidiel v triede a fungujúcej skupinovej práce a vyskúšali si rôzne preventívne a kreatívne stratégie riadenia triedy na povzbudenie správania a učenia sa žiakov.Podstatou kurzu bolo:
- Pochopiť koncept rozmanitosti a vytvorenie príjemného a posilňujúceho prostredia v triede;
- Rozvíjať preventívne a reaktívne stratégie a techniky pre diferencované vyučovanie a riadenie tried;
- Rozvíjať inkluzívne postupy;
- Efektívne reagovať na ťažké a zložité správanie žiakov, poznať užitočné pravidlá na zvládanie náročného správania
- Motivácia, kultúrna diverzita: výzvy a príležitosti, medzikultúrna kompetencia
- Task-Based Learning (TBL) a Project-Based Learning (PBL), koncept Growt mindset
Kurz: https://gopro.com/v/bQwBKZgPK3BdV
Tenerife: https://gopro.com/v/96glaqZLlMXDg
Tenerife: https://www.casopisovna.sk/clanok/72/erasmus-ii
Účastníci kurzu: PeadDr. Vlasta Košárová, Mgr. Alena Demčáková
III. MOBILITA - Malaga, Španielsko
JOB SHADOWING
V dňoch 28.03.2022 – 01.04.2022 sme sa zúčastnili tretej časti projektovej výzvy Erasmus+ v španielskom meste Malaga. Táto tretia mobilita bola zameraná na získanie praktických skúseností a autentických zážitkov zo vzdelávania na štátnej základnej škole v Španielsku. Jej cieľom bolo získať čo najviac inovatívnych praktických nápadov zameraných na inkluzívne vzdelávanie a to konkrétne stratégie zamerané na prácu so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, stratégie podporujúce rozvoj spolupráce rodiny a školy, stratégie predchádzania predčasného ukončenia školskej dochádzky a v neposlednom rade stratégie a overené postupy zamerané na rozvoj čítania, čítania s porozumením, slovnej zásoby v materinskom jazyku a samotného rozprávania.
V rámci vzdelávacej mobility sme mali možnosť zúčastniť sa a pozorovať priebeh širokej škály vyučovania v triedach od predškolského vzdelávania, ktoré navštevovali deti od 3 do 5 rokov až po prvý stupeň základného štúdia. Primárne vzdelávanie v Španielsku prebieha od 6-teho roku veku dieťaťa a primárny stupeň zahŕňa na rozdiel od slovenského školstva až 6 ročníkov. Školský rok je rozdelený na 3 trimestre, na konci každého trimestra prebieha týždňové skúšobné obdobie, za ktorým nasleduje týždeň prázdnin.
V prvý deň našej mobility sme boli oboznámení s filozofiou a priebehom vzdelávania. Škola CEIP CIUDAD DE POPAYAN je nielen štátnou bilingválnou školou, ale aj inovatívnou školou, ktorá si adoptovala filozofiu učiaceho sa spoločenstva. Jej inovatívny prístup spočíva v dialogickom vyučovaní a interaktívnych skupinách, ktoré sú podporované ľuďmi z miestnej komunity. V podstate to znamená, že žiaci od nástupu do školy počas celého vyučovania pracujú v malých skupinách zvyčajne svojim vlastným tempom pod vedením vyučujúceho.
Najdôležitejším prvkom je vzájomná úcta, pomoc a komunikácia. Tieto tzv. interaktívne skupiny sú formou organizácie triedy, ktorá pozostáva zo zoskupenia všetkých žiakov v triede do podskupín po štyroch alebo piatich, čo možno najheterogénnejším spôsobom, pokiaľ ide o pohlavie, jazyk, motiváciu, úroveň učenia a kultúrny pôvod.
Tento spôsob skupinovej práce a vyučovania je na pravidelnej báze, spravidla raz do týždňa vo vybranej triede, obohatený o členov miestnej komunity. V praxi to vyzerá tak, že vyučujúci pripraví toľko otázok, koľko je skupín na zopakovanie preberaných tém z rôznych predmetov. Ku každej skupine sa pripojí dospelý zo školy alebo komunity a ich prostredia, ktorý dobrovoľne vstupuje do triedy, aby podporil interakciu žiakov. Učiteľ pripraví toľko aktivít, koľko je skupín (zvyčajne 4). Skupiny menia aktivity každých 10 až 20 minút. Jednotlivé aktivity žiaci riešia rovnocenným dialógom. Je zodpovednosťou dospelých zabezpečiť, aby sa všetci členovia skupiny zúčastnili a solidárne prispeli k vyriešeniu úlohy. Vytváraním interaktívnych skupín sa interakcie diverzifikujú a znásobujú a všetok pracovný čas je preto efektívny. Ide teda o formu inkluzívneho zoskupovania, ktoré zlepšuje študijné výsledky žiakov, medziľudské vzťahy a vzájomné spolužitie nielen v triede, ale aj v celej miestnej komunite.
Škola sa na nás „hospitujúcich“ nijako špeciálne nepripravovala, práve naopak, ukázala nám odhalenú tvár „bežného“ vyučovacieho dňa so všetkým, čo k tomu patrí. Vyučovací proces sme teda mali možnosť sledovať prirodzene, neštylizovane. Napriek temperamentnejšej španielskej kultúre, všade prítomnému hlasnému diskutovaniu, ktoré niekedy hraničilo s chaosom, sme mali možnosť na vlastné oči vidieť radostné a nenásilné učenie sa žiakov, ktorí s chodením do školy nemali najmenší problém a svoj pobyt v nej si patrične aj užívali.
Tento pobyt bol pre nás po všetkých stránkach veľmi obohacujúci a podnetný. Nie je v našich silách obsiahnuť a zapracovať všetky aspekty nášho pozorovania do nášho školského vyučovania, ale určite sa o to pokúsime.
Job shadowing: https://gopro.com/v/Nl1JwegypBGZr
Malaga: https://www.youtube.com/watch?v=Qi_TTkUf2GYMalaga: https://www.casopisovna.sk/clanok/103/malaga
:Účastníci kurzu: Mgr. Martin Baranišin, Mgr. Alena Demčáková, PeadDr. Vlasta Košárová