Ešte pred bohatou snehovou nádielkou sme si užili krásnu pani jeseň v plnej paráde. Jesenné lístie nám poslúžilo na vytvorenie zaujímavých postavičiek, zvieratiek, či jednoduchých jesenných obrazov. Každé ročné obdobie má svoje čaro a jeseň patrí nepochybne k tým najfarebnejším.
Novinky
Tvoríme z jesenného lístia
Beseda so spisovateľom Jozefom Jenčom
Aj keď sa v škole rozprávame po slovensky, nárečie nám nie je cudzie, ba naopak, niektorí žiaci v domácom prostredí ho používajú veľmi často. Naše východňarské nárečie sa snažíme zachovať aj u mladšej generácii.
Beseda so spisovateľom Jozefom Jenčom nás o tom presvedčila. Jozef Jenčo napísal tri unikátne knihy vo východoslovenskom nárečí. Knižky obsahujú rozprávky, ktoré sú prevzaté a upravené z predstavení Divadla KĽUD z Kladzian, iné zase inšpirované tradičnými rozprávkami, ale s prekvapujúcimi zvratmi.
Motívom vydania nezvyčajných kníh bol záujem rodičov detí z východného Slovenska, aby mali čo čítať deťom večer pred spaním. Texty sú poskladané z viacerých východoslovenských dialektov, predovšetkým juho - a severozemplínskych. Nesú názov Vichodňarske rozpravočki.
Cieľom napísania kníh bolo, aby sa nárečie zachovalo naďalej aj u mladšej generácii. Už tu je druhá generácia, ktorá hovorí doma len po slovensky, takže dialekty sa vytrácajú. Dôležité je, aby sa deti nebáli hovoriť, písať aj hrať sa s východoslovenskými nárečiami. Keď to nebudeme robiť, stane sa z toho mŕtvy jazyk ako latinčina,” uzavrel Jozef Jenčo, ktorý rozprávky písal rok a ďalší polrok sa upravovali.
Krátkou interaktívnou besedou vo východoslovenskom nárečí boli niektorí žiaci 2.- 4. ročníka vtiahnutí priamo do deja rozprávočiek plné humoru a vtipu.
Oznámenie o udelení voľna
Riaditeľka Základnej školy v Hlinnom oznamuje, že v súlade s § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov udeľuje žiakom dňa 25.11.2022 riaditeľské voľno z prevádzkových dôvodov.
Beseda o starostlivosti o zubný chrup
O zúbky sa postarám!
Keď nás bolia zúbky a čaká nás návšteva pani zubárky, nie je to nič príjemné. „Kto rád chodí k zubárovi?“ aj takúto otázku položila deťom pani koordinátorka Zdravých regiónov Mgr. Mariana Holubová. Spolu s asistentkou Monikou Baníkovou a pracovníčkami komunitného centra v Hlinnom nám prišli porozprávať o tom, ako sa starať o zúbky. Deti zo školského klubu sa dozvedeli, že je dôležité umývať si zúbky nie len ráno ale aj večer, kefkou s mäkkými štetinkami a zubnou pastou na mliečny chrup alebo ak už majú „dospelácke“ zúbky tak pastou na trvalý chrup. Mali možnosť precvičiť si správne ťahy pri čistení zúbkov na veľkej makete chrupu. Za správne odpovede na otázky o zdravej a nezdravej výžive pre zúbky boli odmenené zubnou pastou, kefkou a tematickým pexesom. Ďakujeme všetkým zúčastneným za praktickú besedu a tiež za krátku básničku, ktorá spríjemní deťom čas čistenia si zúbkov.
„Zubná kefka maličká,
to je super vecička.
Dám si na ňu zubnú pastu,
nech mi zdravé zúbky rastú.“
Bubnovačka 2022
S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa nás predsa netýka. Práve preto od roku 2014 vždy v novembri sa organizuje celoslovenská Bubnovačka – „Aby bolo deti lepšie počuť!“. Podujatie symbolicky upozorňuje na dôležitosť ochrany deti pred násilím. Okrem samotného bubnovania sme na ranných komunitách s deťmi zrealizovali jednoduché aktivity k téme prevencie násilia.
TÝŽDEŇ ZDRAVEJ VÝŽIVY
Aj tohtoročný Týždeň zdravej výživy spestril našim žiakom ich vyučovacie hodiny. Jednotlivé aktivity boli žánrovo pestré a každý deň sa tematicky menili. Počas týždňa sa žiaci učili o hygiene potravín, o ich správnom uložení v chladničke, spoznávali vitamíny, rozlišovali zdravé a nezdravé potraviny, súťažili o najdlhšiu mandarínkovú šupku, vyrábali ovocno-zeleninovú tortu a v závere týždňa nechýbali ani zábavné kvízy a súťaže o zdravej výžive. Veríme, že zdravá a vitamínovo pestrá strava bude častejšie na jedálničku nás všetkých.
Deti sveta
Piesňou Hello to All the Children of the World sme dňa 2.11.2022 otvorili projektový deň pod názvom Deti sveta. Spoznávali sme rôznych obyvateľov, flóru a faunu kontinentov. Nezabudli sme ani na mestá, významné budovy, predmety, jedlá a kultúru, ktoré ich charakterizujú. Bol to príjemne strávený deň a všetci veríme, že v blízkej budúcnosti spoznáme veľa detí z rôznych kútov sveta, ktoré nám o svojej krajine budú rozprávať zaujímavé príbehy.
HVIEZDA MESIACA OKTÓBER
Titul Hviezda mesiaca október získalo 15 žiakov našej školy. Títo žiaci mali 0 vymeškaných hodín, slušne sa správali a za aktivitu, usilovnosť či dobre odvedenú prácu na hodinách si nazbierali Hliňáčiky za SI SUPER. Víťazom blahoželáme!
Tekvicová paráda v ŠKD
Tekvice malé, veľké, v tomto období je ich naokolo ako maku. Aj my sme sa nechali zlákať. Tekvica rastie od malé chutného semiačka do krásneho veľké plodu. Deti si vyrobili papierovú tekvičku, pomocou ktorej spoznávali fázy rastu tekvice. Spoločne sme vytvorili tekvicové prekvapenie pre spolužiakov. A že z tekvice sa dá pripraviť aj chutné, sladké občerstvenie o tom sa naše deti presvedčili pri spoločnom posedení.
MÁM RÁD STARÝCH RODIČOV
„Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok. Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku, podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov, keď ponára sa v rozhovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý. Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi."
Mesiac úcty starších každoročne patrí mesiacu Október. Aj na našej škole sme si tento sviatok pripomenuli aktivitou s názvom „Dobré skutky“. Žiaci 2. až 4.ročníka pomáhali svojim starkým rôznym spôsobom. Všetky dobré skutky zapísali do vopred pripraveného formulára. Naši najmenší žiaci – prváci, vyrábali pre svojich starkých medaile a malý darček v podobe kresby.
Záložka do knihy spája triedy
Záložka do knihy je veľmi dobrou pomôckou pre žiakov na poznačenie si strán pri čítaní nielen v mimočítankovej literatúre ale v hociktorej knihe či učebnici. Tento školský rok výmena záložiek prebiehala len medzi jednotlivými triedami našej školy po vzájomnej dohode medzi žiakmi a učiteľmi.
EKO vtáčia búdka
S príchodom zimného obdobia trpia naše vtáky v prírode nedostatkom potravy. V školskom parku síce máme zopár kŕmidiel, ale sú už staré a opotrebované. Preto sme sa rozhodli v rámci európskeho dňa rodičov a škôl zorganizovať súťaž v zhotovení najoriginálnejšej EKO vtáčej búdky. Každá búdka alebo kŕmidlo s rôznymi semienkami je pre vtáčiky veľkou pomocou. Vďaka týmto búdkam budeme môcť pozorovať rôzne druhy vtákov, ktoré obývajú okolie našej školy. Ak sa chcete inšpirovať výrobou vtáčej búdky nahliadnite do našej fotogalérie. Ďakujeme všetkým žiakom a rodičom, ktorí sa zapojili do tejto aktivity. Výsledky súťaže budú zverejnené na hviezde mesiaca.
Medzinárodný deň školských knižníc
Medzinárodný deň školských knižníc bol tento rok vyhlásený 24.10. Ako každý rok aj tento rok neostal bokom a zapojili sme sa do celoslovenskej súťaže, ktorá je venovaná všetkým školským knižniciam. Tento rok bola vyhlásená téma: „ Ako máme radi našu školskú knižnicu.“
Celý tento deň sme vyučovanie prispôsobili tak, aby sme vyjadrili poctu našej školskej knižnici Sovička. Žiaci od 1.-4.ročníka svojimi čitateľskými schopnosťami preukázali svoju šikovnosť riešením rôznych úloh zameraných na spoznávanie rozprávok, vytváranie a dokresľovanie písmen z názvov rozprávok, určovaním a priraďovaním indícii k vopred pripraveným rozprávkam a dotváraním vlastného záveru rozprávok. V knižnici hľadali k daným spisovateľom ich literárne diela a zároveň spoznávali význam uloženia kníh v knižnici.
Tento deň bol hravý a taký pestrý, ako je pestrá aj ponuka kníh v našej knižnici. Ďakujem knižnici že ju máme.
Mesiac úcty k starším v ŠKD
Moji starkí – „to sú verní kamaráti, často u nich bývam. Raz im všetko s láskou vrátim, v srdiečku ich skrývam.“ Ako veľmi máme radi našich starých rodičov sme chceli vyjadriť nielen slovami básne ale aj malým darčekom. Vyrobili sme srdiečka s rúčkami a milou básničkou. Témou nášho rozhovoru bolo: „Ako môžem vyjadriť lásku babke a dedkovi.“ Niektorí umývajú riad, iní nakúpia čo chýba alebo aj narúbu drevo. Praktickým činom sme pomohli starým rodičom dvoch našich kamarátov. Návštevou v komunitnom centre v rozhovore s pracovníčkami sme sa dozvedeli ako oni pomáhajú starým ľuďom. Prekvapili nás malou sladkosťou ako odmenou za našu ochotu pomáhať. Sľúbili sme, že aj keď mesiac október skončí, my pomáhať neprestaneme.
Pasovanie za čitateľov školskej knižnice Sovička
Mnohí z nás vedia, že knihy sú pre rozvoj detí dobré, no akosi nám to spoločné čítanie nefunguje. Preto nás zaujíma, ako motivovať deti ku knihám. Máme pocit, že deti sú neposedné, čítanie ich nezaujíma a v tej záplave pohyblivých obrázkov televízie, tabletov a smartfónov sa nám neraz zdá akoby ich táto činnosť dokonca otravovala. Netreba sa však vzdávať a uvedomiť si, že dieťaťu schopnosť udržať pozornosť sa len vyvíja a dokonca aj vďaka pravidelnému čítaniu sa táto schopnosť buduje rýchlejšie. Áno, čítanie je namáhavé, kým sa stane našou rutinou a tiež potrebuje, aby ste sa k nemu dopracovali krôčik po krôčiku. Podľa viacerých odborníkov je však naozaj dôležité podchytiť záujem detí ku knihám čo najskôr, pretože to sa vám môže podariť len do určitého veku. Ak si dieťa neosvojí čítanie s porozumením do tretieho ročníka základnej školy, začne v škole zaostávať. Jeho štúdium si bude vyžadovať viac námahy.
Tak ako pomôcť našim žiakom na ceste za priateľstvom s knihami? Dnes sme pasovali našich druhákov za čitateľov školskej knižnice Sovička. Či naozaj si zaslúžia nimi aj byť, nás presvedčili hádankami z obľúbených rozprávok a čítaním z detských kníh. Nie každý to zvládol bravúrne, no snaha sa aj tak cení. Od tejto chvíle pasovaní čitatelia knižnice sú každý piatok popoludní srdečne vítaní v očakávaní, že si vypožičajú hociktorú knihu primeranú veku a záujmom.
Veríme, že to nadšenie, ktoré mali dnes potrvá naďalej a s chuťou budú navštevovať knižnicu každé piatkové popoludnie.
DO ČÍTANIA MILÍ DRUHÁCI!
Európsky týždeň športu
V zdravom tele, zdravý duch. Takto sa snažíme motivovať našich žiakov pri rôznych športových aktivitách, ktoré podporujú u detí pobyt na čerstvom vzduch a rozvíjajú všestranosť. Kvôli nepriaznivému počasiu v septembri Európsky týždeň športu bol presunutý na október.
Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. Ako každý rok aj tento rok sme sa rozhodli zapojiť a podnecovať záujem o fyzickú aktivitu a šport u našich detí. Počas ranných komunít vyučovanie začalo rannými rozcvičkami podľa vzoru a cvičení z Akadémie Mateja Tótha zameranými na rôzne športové disciplíny. Ani hodiny TSV neostali bokom a to, čo sme sa počas ranných komunít naučili, zdokonalili sme to na hodinách TSV počas celého týždňa. Športovaním na kolobežkách, vybíjanou medzi tímom učiteľov a žiakmi, cezpoľným behom a športovými disciplínami z Akadémie Mateja Tótha sme zistili športovú húževnatosť a zapálenie pre šport niektorých našich žiakov. Mnohí z nich prekonávali sami seba a nedali sa odradiť ani lepšími výkonmi svojich rovesníkov a spolužiakov. Veríme, že cvičenie na čerstvom vzduchu prispeje k lepšej kondícii žiakov.
Vyhodnitenie cezpoľného behu:
1. miesto: Jakub Bužo, 4.A
2. miesto: Samuel Bužo, 4.A
3. miesto: Šimon Tancoš, 4.A
Víťazom blahoželáme.
Víťazmi sa nestali len títo traja žiaci, ale všetci, ktorí sa zúčastnili cezpoľného behu.
Exkurzia v múzeu v Humennom
Stavebnica Merkúr- výstava v Múzeu Humenné
Stavebnica Merkúr je známa najmä v spomienkach z detstva staršej generácie, ktorá s ňou rada trávila voľné chvíle.
Vznikla pred vyše 100 rokmi a stále dokáže zabávať nielen deti, ale aj dospelých. Jednotlivé kovové dieliky s otvormi sa k sebe pripevňujú skrutkami a matičkami.
Naši štvrtáci mali možnosť vidieť na vlastné oči, čo všetko sa dá zo stavebnice Merkúr poskladať. Autá, lietadlá, lode, ale aj vlaky, ruské koleso či takmer dvojmetrová Eiffelova veža privádzali deti do úžasu.
Najviac sa deti zabavili pri tvorivej aktivite, kedy si mohli samé poskladať ľubovoľnú vec zo stavebnice Merkúr. Aj keď im zo začiatku chýbala trpezlivosť, nakoniec sa im podarili veľmi pekné kúsky.
Dnešný deň si naozaj užili!
Šarkaniáda v ŠKD
Jedna z činností, na ktorú sme sa všetci v ŠKD tešili je púšťanie šarkanov. Najprv ale, tak ako po minulé roky, vyrobili sme si vlastných šarkanov. Použili sme tvrdý papier, drievko, povrázok a samozrejme aj krepový papier. Veď aký šarkan by to bol, ak by za ním neletel jeho dlhý chvost. Fantázii sa medze nekladú a tak naše šarkany boli farebné, guľôčkové, srdiečkové, maskované, aký sa komu páčil. Na neďalekom kopci sme ich ja vyskúšali a lietali nám. Pridali sme k ním aj veľkých, „obchodových“ šarkanov a tak sme sa spolu mohli tešiť ako krásne lietajú.
Hviezda mesiaca SEPTEMBER
Celoročná súťaž Hviezda mesiaca pokračuje aj v tomto školskom roku s trocha upravenými pravidlami získania titulu „Hviezda mesiaca“.
Pravidlá súťaže: 1.Súťaží každý žiak sám za seba.
2.Žiak musí mať v danom mesiaci 0 vymeškaných hodín.
3.Žiak musí získať plný počet bodov za správanie sa počas vyučovania.
4.Žiak má získať čo najviac Hliňáčikov za SI SUPER.
5.Žiak musí pravidelne písať domáce úlohy a pripravovať sa na vyučovanie.
V mesiaci SEPTEMBER malo nulovú dochádzku 30 žiakov z celej školy. Po spočítaní bodov bude hviezdičku ako symbol tejto súťaže nosiť 13 žiakov, ktorí okrem 0 vymeškaných hodín, získali plný počet bodov za správanie a najviac Hliňáčiky za SI SUPER.
Víťazom blahoželáme a prajeme veľa úspechov!
Imatrikulácia prvákov
Tak ako každý rok aj tento rok sa konala na našej škole imatrikulácia prváčikov. Dnešný deň 19.10.2022 bol aj pre tohtoročných prvákov výnimočný. Naši prváčikovia boli pasovaný za ozajstných žiakov školy. V čase záujmových útvaroch sa konala imatrikulačná slávnosť a naši najmenší a najmladší žiačikovia splnením rôznych aktivít preukázali svoju šikovnosť, zdatnosť, spolupatričnosť, kamarátstvo a tým sa zapísali do povedomia našej školy. Splnením prváckeho sľubu boli pasovaní farebnými ceruzkami školy.
Prajeme im veľa šťastia a síl do zdolávania školských povinností.