V dňoch 23.-27.augusta 2021 sa učitelia našej ZŠ Hlinné zúčastnili jednej časti projektovej výzvy
Erasmus + v Českej republike v meste Olomouc.
Mobilita pozostávala zo 4 kurzov:
1. Jak dělat divadlo s dětmi
2. Principy systému prevence rizikového chování na 1. – 2. stupni ZŠ
3. Učení prožitkem na 1. stupni ZŠ aleb Nebojte sa projektů I.
4. Výtvarná a dramatická exprese jako nástroj inkluzivního uměleckého vzdělávání
Všetky štyri kurzy boli iné, ich spoločným menovateľom však bola inklúzia, avšak v každom kurze bola prenesená do konkrétneho obsahu. Obsah každého kurzu bol poprepletaný rôznymi príbehmi, projektami a textami na dramatizáciu a inscenačné využitie, didaktickými hrami a hrami na prosociálne a rizikové správanie, či riešenie triednej klímy.
Celá mobilita bola vedená interaktívnou formou. Účastníci mali možnosť byť nielen pozorovateľmi, ale najmä byť v dianí, aktívne sa zapojiť do rôznych aktivít, hier, príbehov, projektov či programov. Cez jednotlivé aktivity sa riešili rôzne situácie vznikajúce v triednom kolektíve. Každá bola obohatená o rôzne varianty obmien, ktoré postupne nadväzovali na seba – tvorili jeden celok. Zrealizované aktivity boli cielené, mali svoj účel a zámer, podporovali a rozvíjali fantáziu, kreativitu, hranie rolí, skupinovú spoluprácu, uvedomovanie si životných hodnôt, improvizačné schopnosti, predstavivosť, zmyslové vnímanie, rečové zručnosti a schopnosť komunikovať. Súčasťou jednotlivých programov boli aj hudobné a umelecké prostriedky. Nechýbalo ani množstvo rekvizít a kostýmov.
Kurz ponúkol zúčastneným niekoľko programov, z ktorých si každý pedagóg môže vybrať akýkoľvek príbeh a prispôsobiť ho podľa aktuálnych potrieb triedy. Jeden z najzaujímavejších je program s názvom Príbeh pána Tydýta. K tomuto projektu je komplexne vypracovaná metodika. Zahŕňa v sebe inklúziu detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, rasovú odlišnosť, či iné odlišnosti týkajúce sa výzoru detí. Príbeh o Tydýtovi môžeme využiť vo svojej praxi so žiakmi najmä na nácvik vnímania, vzájomného rešpektovania a vzájomnú spoluprácu. Hračku Tydýta využijeme ako triedneho maskota, kamaráta a pomocníka pri riešení rôznych situácii v triednom kolektíve. Tento konkrétny projekt nám ukázal ako rôzne sa dajú využiť zásady pri práci s bábkou (hračkou), ktorá môže nenásilným spôsobom pomôcť pri riešení problémového správania, nácviku žiadúceho správania, alebo len byť rozprávačom príbehov, ktoré tak oživí a prinesie žiakom iný zážitok z danej aktivity. Všetky aktivity, príbehy či projekty sa dajú využiť na začiatku vyučovania, ale aj počas rôznych projektových dní, v ŠKD, záujmových útvaroch a celkovo počas vyučovania.
Celkový dojem z mobility bol veľmi dobrý. Témy boli odprezentované na veľmi dobrej úrovni, prínosné, využiteľné v praxi a obohacujúce.
Popri vzdelávaní bola aj možnosť spoznať samotné mesto Olomouc ako aj jeho kultúrne pamiatky, historické budovy, či širšie okolie mesta. Všetci pedagógovia si priniesli množstvo krásnych a nezabudnuteľných zážitkov.